Bez kategorii

Smog. Jak się przed nim uchronić?

Smog

Sezon grzewczy w pełni, a co za tym idzie zanieczyszczenie powietrza niebezpiecznie wzrasta. Smog atakuje nas nie tylko na zewnątrz ale również w naszych domach – przedostaje się przez nieszczelne okna i drzwi. Jak się chronić przed smogiem? Czy oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe rzeczywiście działają?

Skąd się bierze smog?

Smog powstaje w wyniku wymieszania się mgły z dymem i spalinami. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko pogodowe, które ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Występowanie smogu jest uwarunkowane ukształtowaniem terenu. Największy smog występuje w dużych miastach oraz na nieckowatych terenach.

Wpływ smogu na zdrowie

Smog jako mieszanina rakotwórczych substancji z powietrzem jest przyczyną wielu chorób i zgonów. Przyczynia się do chorób układu oddechowego (astma, alergie) i znacznie osłabia organizm osób starszych, dzieci oraz kobiet w ciąży. Smog drażni drogi oddechowe, wywołuje kaszel, obniża odporność i wywołuje chroniczne zapalenie spojówek. Częsta ekspozycja na zanieczyszczenia znacząco zwiększa ryzyko zgonu, szczególnie w przypadku osób starszych i osłabionych. Smog jest rakotwórczy. Może powodować raka płuc, gardła, zatok, nerek i przełyku.

krakow smog

Jak się chronić przed smogiem?

Gdy wzrasta poziom zanieczyszczenia powietrza specjaliści zalecają pozostanie w domach. Czy aby na pewno chroni nas to przed rakotwórczym smogiem?
Powietrze, którym oddychamy na zewnątrz wnika do naszych domów przez nieszczelne okna i jest dokładnie tak samo zanieczyszczone. Na szczęście możemy zadbać o jakość powietrza w naszych domach.

Wietrzenie mieszkania to dobry pomysł pod warunkiem, że na zewnątrz powietrze jest dobrej jakości. Otwieranie okien gdy powietrze jest pełne zanieczyszczeń mija się z celem i tylko szkodzi naszemu zdrowiu. Okna powinniśmy otwierać tylko wtedy gdy jakość powietrza jest dobra. Poziom smogu można sprawdzić z pomocą różnych aplikacji.
Jeśli stężenie pyłów w powietrzu jest bardzo wysokie należy szczelnie zamknąć okna i drzwi.

Czujniki smogu pozwalają na sprawdzenie jakie pyłki i zanieczyszczenia znajdują się w powietrzu. Dzięki nim możemy również ocenić jakość powietrza w domu i porównać je z powietrzem na zewnątrz. Czujniki dymu nie należą do najtańszych urządzeń ale pozwalają nam sprawdzić czym dokładnie oddychamy.

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które monitoruje jakość powietrza i usuwa z niego aż 99% kurzu i pyłu.. Likwiduje również nieprzyjemne zapachy dzięki czemu powietrze w domu jest świeże i rześkie. To idealne rozwiązanie dla osób mieszkających przy ruchliwych ulicach oraz na przedmieściach gdzie problemem jest dym z kominów.
Kupując oczyszczacz powietrza warto zwrócić uwagę na to, do jak dużych powierzchni jest przeznaczony. Oczyszczacz zaprogramowany do pracy na 30m2 nie sprawdzi się w 80- metrowym mieszkaniu.

smog maska

Maski antysmogowe stały się w ostatnim czasie bardzo popularne i mogą ochronić nas przed zanieczyszczoną mgłą w 95%. Dzięki maskom antysmogowym jesteśmy mniej podatni na choroby sercowo-naczyniowe oraz problemy z układem oddechowym.
Kupując maskę antysmogową warto wybrać te z oznaczeniami N95 i N99 oraz z filtrem HEPA. Maski z tego typu oznaczeniami zmniejszają ekspozycję na najbardziej niebezpieczne cząstki zanieczyszczeń powietrza.

Smog jest niezwykle niebezpieczny dla naszego życia i zdrowia. Gdy stężenie pyłu jest bardzo wysokie unikajmy spacerów oraz sportów na powietrzu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest trening w domu. Osoby palące papierosy powinny całkowicie zrezygnować z nałogu gdyż w zanieczyszczonym powietrzu jest wystarczająco dużo toksycznych substancji. Dbajmy o zdrowie swoje i innych. W walce ze smogiem pomoże rezygnacja z ogrzewania domów słabej jakości węglem oraz ograniczenie ruchu samochodowego w miastach.

Kliknij aby skomentować

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Do góry