Bez kategorii

Wysypka u dziecka – to może być alergia na tkaniny

Wysypka u dziecka może pojawić się z bardzo różnych powodów. Małemu organizmowi mogło zaszkodzić pożywienie, które jadł, płyny, z którymi się zetkną, a nawet tkaniny, z których uszyto jego ubrania. Powodów jest całe mnóstwo, aczkolwiek dość występuje ostatnia z tych przyczyn. Warto wiedzieć więc, jak taką alergię rozpoznać i co wówczas robić, by szybko i skutecznie pomóc dziecku.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że zwykła z pozoru szafa, w której znajdziemy przepiękne, kolorowe, modne, ciekawie uszyte ubranka dla dzieci może być siedzibą naprawdę groźnych i nieprzyjemnych alergenów. Gdy na skórze dziecka pojawiła się wysypka, podrażnienie, maluch się drapie, mimo że nie jadł nic nowego, to oznaka, że problemem mogą być tkaniny.

Delikatna skóra skłonna do podrażnień

Skóra dziecka jest szczególnie delikatna. Nawet zbyt wystająca metka czy źle skrojony szew może ją podrażnić i spowodować zaczerwienienia. I chociaż wszyscy rodzice dbają o to, by chronić ją przed zbyt intensywnym słońcem, zimnem czy wiatrem, to wielu z nich zapomina o tym, że ubrania noszone o dziecko często są alergizujące. Dlatego warto zwracać uwagę na metki i weryfikować, co kupujemy swojemu potomkowi.

Poliester – uważaj, bo może uczulać

Warto wiedzieć, że alergia na tkaniny może pojawić się w różnych momentach. Bardzo często „sprawcą” wysypki i podrażnień jest poliester. A wystarczy zajrzeć do dziecięcej szafy, by znaleźć mnóstwo pięknych bluzek właśnie z tego materiału bądź jego dodatkiem – różowe, białe, kolorowe, z pięknymi naszywkami. I nikt nie mówi, że trzeba je wyrzucić, jeśli jednak pojawia się uczulenie, warto sprawdzić, czy to właśnie ten składnik go nie wywołał.

Jeśli dziecko ma alergię na poliester, to nawet pranie w specjalnych płynach nic nie pomoże. Tkanina ta bardzo często jest farbowana i uwaga – być może to one wywołują podrażnienia. Warto wiedzieć, że objaw uczulenia na poliester jest często bardzo indywidualny. U jednego dziecka będzie to tylko wysypka, która pojawi się o szybko – tuż po kontakcie z materiałem, a u innego po całym dniu noszenia danej odzieży. Oprócz nieprzyjemnych krostek mogą pojawić się również zaczerwienienia, nadwrażliwość skóry czy nienaturalne uczucie gorąca. Zdarza się też, na szczęście bardzo rzadko, że dochodzi do ostrek reakcji alergicznej. Wówczas oprócz wysypki mogą pojawić się obrzęki a nawet problemy z oddychaniem, wtedy trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Co zrobić, gdy u potomka wystąpiła reakcja na poliester? Wówczas trzeba zwracać uwagę na to, z czego uszyta jest odzież dziecięca. Teraz jest mnóstwo ładnych ubranek, w dobrych cenach z bawełny, jedwabiu, czy wciąż nie docenianego w naszym kraju lnu, także wybór jest spory.

Problemem mogą być… kolory

Mało który rodzic wie, że uczulać mogą kolorowe tkaniny, a więc te szczególnie uwielbiane przez najmłodszych. Dzieci lubią, by na ubrankach było jak najwięcej różnych barw. Niestety barwniki uczulają częściej niż się wydaje. Ważne jest przede wszystkim to, by przed nałożeniem dziecku jakiejkolwiek sukienki, bluzki itp. koniecznie ją uprać.

Barwniki są często substancjami chemicznymi, dlatego kontakt z nimi może powodować wiele zmian skórnych, w tym wysypki, podrażnienia czy tzw. pokrzywkę. Dobrze jest mieć świadomość, że im kolor ubranka jest bardziej intensywny, tym więcej barwnika użyto. Czasem wystarczy wyprać je w odpowiednim płynie hipoalergicznym, przeznaczonym dla najmłodszych i wypłukać. Zdarza się jednak, że to nie pomaga, wówczas należy zrezygnować z tego typu odzieży – innego wyjścia nie ma.

Podrażniać mogą też elementy ozdobne

Dzieciaki uwielbiają wszelkiego rodzaju naszywki i ozdoby. Niestety one również mogą powodować alergie i podrażnienia. Zamki, guziki, dżety, cyrkonie, cekiny i wiele innych. Kupuj tylko z sprawdzonego źródła. Takie elementy jak właśnie cekiny itp. znajdziemy na większości dziecięcych ubranek, szczególnie tych dla dziewczynek. Zwracaj uwagę na to co kupujesz. Zdarza się jednak, że ozdobniki również mogą uczulać. Najczęściej problemy są spowodowane elementami zawierającymi nikiel – metal ten jest bardzo uczulający, szczególnie przy długotrwałym kontakcie ze skórą. Dlatego rodzic zanim kupi daną rzecz powinien się upewnić, że metalowe elementy, które się na niej znajdują nie zawierają niklu.

Dzieciaki rzadko noszą galanterię skórzaną i słusznie. Skóra bowiem, też może powodować uczulenia. Otóż rękawiczki, paski itp. są obrabiane przy użyciu chromu, a on może wywołać alergię, szczególnie w przypadku delikatnej skóry najmłodszych. Może pojawić się wysypka i silny świąd.

Co robić, gdy wystąpi alergia?

Jeśli uczulenie nie jest silne można przemyć skórę letnią wodą i posmarować jedną z maści dostępnych w aptece bez recepty. Zawsze warto też wypić popularne wapno. W przypadku silnych alergii należy niezwłocznie udać się do lekarza, bowiem w skrajnych przypadkach może dojść nawet do problemów z oddychaniem, co może zagrażać życiu dziecka.

W internecie mamy natłok stron, na których możemy kupować ubrania. Skoro wybór jest tak duży to gdzie najlepiej robić zakupy by były one bezpieczne dla nas i naszych dzieci? Kupuj oryginalne produkty z sprawdzonych sklepów takich ja właśnie MyBaze.com https://mybaze.com/pl/dziecko. Markowe ubrania w dobrych cenach, z dobrych gatunkowo materiałów to pewność dobrego i komfortowego noszenia. Kupując na MyBaze możesz być pewny, że trafisz na same wyselekcjonowane najlepsze produkty.

1 Komentarz

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Do góry